US Youth National Championship Boys Best XI

US Youth National Championship Boys Best XI
by US Youth Soccer
July 29, 2022

US Youth Soccer handed out awards at the end of last week’s National Championships.

Check out the Boys Best XI and individual honors for Golden Ball and Golden Glove from the week in Orlando.

U13

Leo Mora, Barca Academy Chicago BLAU 2009 (IL)

Sebastian Lima, Cedar Stars Academy North Bergen U13 Boys (NJ)

Azarias Garcia, Barca Academy Chicago BLAU 2009 (IL)

Isaac Ortiz Soto, Boca Orange County B09 (CA-S)

Sebastian Guerra, Imperial SC 09B NLFC (STX)

Bruce Lopez, Barca Academy Chicago BLAU 2009 (IL)

Joaquin Chavez, Boca Orange County B09 (CA-S)

Johan Lopez, Imperial SC 09B NLFC (STX)

Angel Ramos, Boca Orange County B09 (CA-S)

Maximiliano Sanchez Garcia, Imperial SC 09B NLFC (STX)

Alejandro Gomez, Imperial SC 09B NLFC (STX)

Golden Glove: Maxton Nelson, Boca Orange County B09 (CA-S)

Golden Ball: Johan Lopez, Imperial SC 09B NLFC (STX)

U14

Cristiano Palacios, Toca FC 2008 MLS (KS)

Jan Otero Lopez, Potomac Blue 08B (MD)

Andrew Krapf, Westside Metros FC 08B Copa Red (OR)

John Gracen Adams, Germantown Legends 08 Black NL (TN)

Juan Pujol Orengo, Nona Soccer Academy 2008 MCL (FL)

Diego Pedroza, Chicago Magic PSG 2008 MCL (IL)

Kael Taylor, Toca FC 2008 MLS (KS)

Thomas Walsh, Yardley Makefield Soccer 2008 Boys Celtic NL EDP (PA-E)

Eyad Salhi, Westside Metros FC 08B Copa Red (OR)

Jacob Giraldo, Barca Academy Pro NY B208 PRO (NY-E)

Sergio Perello, Doral Soccer Club Elite 2008 (FL)

Golden Glove: Kael Taylor, Toca FC 2008 MLS (KS)

Golden Ball: Jan Otero Lopez, Potomac Blue 08B (MD)

U15

Max Eisenberg, United PDX 07B Premier Black (OR)

Colton Swan, Michigan Tigers 2007 Boys Gold (MI)

Liam Dean, Toca FC 2007 MLS (KS)

Lucas Albright, Madison 56ers 2007 Boys Red (WI)

Noah Silkworth, Michigan Tigers 2007 Boys Gold (MI)

Shalom Adja, SAC Boys 2007 - Pre-Academy (MD)

Ryan Noel, Council Rock United FC Bucks DOMINION 2007 Boys (PA-E)

Ren Sylvester, Michigan Tigers 2007 Boys Gold (MI)

Luke Manandic, United PDX 07B Premier Black (OR)

Kyron Pope, FC United - DSM 2007B (IA)

Prince Forfor, FC United - DSM 2007B (IA)

Golden Glove: Max Adox, Michigan Tigers 2007 Boys Gold (MI)

Golden Ball: Ren Sylvester, Michigan Tigers 2007 Boys Gold (MI)

U16

Lewis Knecht, Sparta United B06 Premier JK - CvC (UT)

Conner Bayliss, LFA Mueller 2006B (MO)

Easton Bogard, CFJC 2006B Premier (IL)

Koven Johnson, Arsenal FC Pittsburgh 2006B Academy (PA-W)

William Wolfe, JB Marine Academy McKeon 2006B (MO)

Adrian Caceres, ASSMF Strikers Miami FC 2006 Elite (FL)

Robert Wisser, Nationals Union 06 Boys Black (MI)

Jordan Klein, Nationals Union 06 Boys Black (MI)

Tucker Jones, KCA Academy Elite 06B Galacticos (KS)

Robert Kohring, KCA Academy Elite 06B Galacticos (KS)

Alex Bucher, CUP 06 Gold (OH)

Golden Glove: Maxwell Miller, CUP 06 Gold (OH)

Golden Ball: Robert Kohring, KCA Academy Elite 06B Galacticos (KS)

U17

Cooper Allen, Galaxy SC 2005 Boys Blue (IL)

Brandon Marquez, Mundelein SC Academy 05 (IL)

Danny Alfaro, Mundelein SC Academy 05 (IL)

Evan Kanellos, Chicago FC United Boys 2005 Pre-Academy Red (IL)

Patrick McLaughlin, FC Evolution SPIRE FC B05 (OH)

Joshua Rodriguez, Philadelphia Ukrainian Nationals 05B Black (PA-E)

Nicholas Roe, Galaxy SC 2005 Boys Blue (IL)

Alan Alonso, Libertyville FC 1974 Elite-05 Boys (IL)

Isaac Morales, Inwood SC ID Texas Nemesis 05B NLFC (STX)

Miguel Garcia, Libertyville FC 1974 Elite-05 Boys (IL)

Mark-Elysee Adja, SAC Boys 2005 - Pre-Academy (MD)

Golden Glove: Mason Runyard, Libertyville FC 1974 Elite-05 Boys (IL)

Golden Ball: Miguel Garcia, Libertyville FC 1974 Elite-05 Boys (IL)

U18

Matthew Salinas, Smithtown Kickers SC LI Slammers Boys 2003 (NY-E)

Ransford Gyan, Cedar Stars Academy North Newark (NJ)

Christian Casteneda, Inwood SC ID Houston Legends 04B NLFC (STX)

Brock Kiper, CUP 04 Gold (OH)

Nolan Spicer, Team Challenger FC B04 Black (OH)

Christian Leon, Raiders FC 2004 (IL)

Darren Green, United PDX 04B Premier Black (OR)

Sam Nyenka, LMSC Invictus (PA-E)

Kwaku Agyabeng, Cedar Stars Academy North Newark (NJ)

Juan Rueda-Duran, United PDX 04B Premier Black (OR)

Mizael Harris, Portland City United 04B Red 1 (OR)

Golden Glove: Marcilio Soares, Cedar Stars Academy North Newark (NJ)

Golden Ball: Ransford Gyan, Cedar Stars Academy North Newark (NJ)

U19

Lawrence Aydlett Jr., Baltimore Celtic 03 Premier St. Martin (MD)

Richie Ludwig, Nationals Union 03 Boys Black (MI)

Diego Pepi, FC Dallas Youth 03B Premier (NTX)

Nicholas Dang, NUSA 03 Boys Maroon (TN)

Luke Johnson, Capital Area SA 03M (PA-E)

Hayden Lim, Baltimore Celtic 03 Premier St. Martin (MD)

Cooper Forcellini, Sporting Blue Valley Academy 03 (KS)

Aleksandar Peev, Lehigh Valley United 2003 Boys Black FPA - Gorni (PA-E)

Luke Mohess, Sporting Blue Valley Academy 03 (KS)

Carson Hodgson, Nationals Union 03 Boys Black (MI)

Tanner Hodgson, Nationals Union 03 Boys Black (MI)

Golden Glove: Ryan Thompson, Sporting Blue Valley Academy 03 (KS)

Golden Ball: Richie Ludwig, Nationals Union 03 Boys Black (MI)

Trending Videos
 
IMG Top 150 Rankings
see full ranking:
Boys Girls

Club Rankings HQ