US Youth: Frontier Conference Best XI

by US Youth Soccer
June 10, 2021
US Youth: Frontier Conference Best XI

The lists below contain the players selected to the Best XI teams for their standout play in most recent season of the US Youth Soccer Frontier Conference.

Head coaches within each Premier I Division used a post-game voting process to select players deserving of recognition for their performance on the field. The Best XI teams are presented in a 4-4-2 formation, with one goalkeeper, four defenders, four midfielders and two forwards recognized in each division. Specific positions (left back, attacking midfielder, etc.) are not taken into consideration when selecting the teams.

2020-2021 SEASON

13U Boys

   
Goalkeeper Christian Rivas Inwood SC Chelsea Jr 08
Defender Victor Otalvaro Aspire SC YD Aspire 08 Black
Defender Francisco Lopez  Barcelona SC 08 Elite
Defender Alexis Esquivel D'Feeters Kicks SC 08 Lopez
Defender Alexander Islas Solar SC West 08 Oliver 
Midfielder Essien Behn Allegiance FC 08 Black 
Midfielder Derek Escobedo Aspire SC YD Aspire 08 Black
Midfielder David Reyes Aspire SC YD Aspire 08 Black
Midfielder Colton James FC Dallas ETX 08 Garcia
Forward Rolondo Gallegos  FC Dallas ETX 08 Garcia
Forward Carlos Cortes  Inwood SC Chelsea Jr 08
     

14U Boys

   
Goalkeeper Jackson Dawson FC Dallas Youth 07 Blue
Defender Jayton Nelson Capital City SC 07 Sky
Defender Aaron Macilla Klein SC Celtics 07
Defender Said Diaz Maya FC Barcelona
Defender Micah Cox Solar SC 07 McKinney
Midfielder Nicolas Pineda Molano Allegiance FC 07 Red - Arana
Midfielder Victor Rodriguez Rojas Capital City SC 07 Sky
Midfielder Alexis Martinez Santiago Capital City SC 07 Sky
Midfielder Waleed Hadj-hamou FC Dallas Youth 07 Blue
Forward Aiden Orta Allegiance FC 07 Red - Arana
Forward Justin Judie FC Dallas Youth 07 Blue
     

15U Boys

   
Goalkeeper Juleeanh Ontiveros Barca Academy Austin 06 Blue
Defender Juan Pablo Leyva Barcelona Soccer Excellence 06 Elite South
Defender Daniel Rodriguez  BVB Academy Texas 06 Premier 
Defender Bryce Knight  Dynamo Woodlands 06 PA
Defender Isaac Guilory Dynamo Woodlands 06 PA
Midfielder Cade Dollarhide  BVB Academy Texas 06 Premier 
Midfielder Evan Bernhard  FC Dallas Youth 06 Central Red
Midfielder Nathan Dokthonghom FC Dallas Youth 06 Central Red
Midfielder Jose Nunez FC Westlake 06 South Austin 
Forward Marco Guzman  Solar SC West 06 Martinez
Forward Brandon Garcia Sporting Oklahoma 06
     

16U Boys

   
Goalkeeper Patrick Banich D'Feeters Kicks SC 05 Carrillo
Defender Alex Yanez D'Feeters Kicks SC 05 Carrillo
Defender Aaron Bocanegra FC Dallas ETX 05B Premier
Defender Eliseo Ortega FC Dallas Youth 05 North Blue
Defender Samuel Vazquez Inwood SC Houston Dynamo CDP 05
Midfielder Luis Martinez  Barca Academy Austin 05 Blue
Midfielder Jackson Coggins Barca Academy Austin 05 Blue
Midfielder Axel Gomez FC Dallas Youth 05 Navy
Midfielder Garrett Wilkens FC Dallas Youth 05 North Blue
Forward Victor Hernandez FC Dallas Youth 05 North Blue
Forward Cruz Meza Inwood SC Houston Dynamo CDP 05
     

17U Boys

   
Goalkeeper Tony Maurice D'Feeters Kicks SC 04 Herrera
Defender Oscar Martinez  D'Feeters Kicks SC 04 Herrera
Defender Riley Marshall Falls Town FC 04
Defender Edward Hilaire  ID Houston Legends 04
Defender Miguel Laynez Texas United FC Fusion Premier
Midfielder Donovan Puente D'Feeters Kicks SC 04 Herrera
Midfielder Jose Castellanos ID North Stars SA 04
Midfielder Brian Arevalo ID Houston Legends 04
Midfielder Anthony Nunez Northwest Optimist SC Esencial
Forward Christian Valdez  Chelsea East SC 04
Forward Gerardo Romo ID Houston Legends 04
     

18U Boys 

   
Defender Remy Patson  Capital City SC 03
Defender David Newman  FC Dallas Premier 03
Defender Fernando Pineda  Houston Dynamo/Dash YSC South 03
Defender Tyler Griffin Solar SC 03 De Leon
Midfielder Eduardo Cerna Falls Town FC 03
Midfielder Reagan Tubbs FC Dallas 03 West 
Midfielder Caiden Chapel  Solar SC 03 De Leon
Midfielder Shirzaad Ghadially Solar SC 03 De Leon
Forward Humberto Lemus  Capital City SC 03
Forward Eder Najera  FC Dallas Premier 03
Forward Rey Rascon  Houston Dynamo/Dash YSC South 03
     

19U Boys

   
Goalkeeper Preston Stal FC Dallas 02 North Blue
Defender Luke Malone AYSES 02 Gold
Defender Isaac Dame Capital City SC 02 Sky
Defender Salvador Garcia III Solar Soccer Club Solar 02 Castro
Defender Ethan East Solar Soccer Club Solar 02 Sawyer
Midfielder Mason Monroe AYSES 02 Gold
Midfielder Isaac Canepa  Capital City SC 02 Sky
Midfielder Gabriel Rodriguez Solar Soccer Club Solar 02 Castro
Midfielder Jackson Castro  Solar Soccer Club Solar 02 Castro
Forward Xjavier Martinez Capital City SC 02 Sky
Forward John Keene Solar Soccer Club Solar 02 Sawyer
     

13U Girls

   
Midfielder Addison Brown Lonestar SC 08 Elite NTH
Midfielder Giselle Aguilar Solar SC South 09 Adames
Forward Kamoree Slater  Solar SC South 09 Adames
Forward Marinn Cameron Renegades SC 08 Blanton
Forward Emily Segovia Houston Dash Beaumont 08 PA
Forward Addison Tallas Lonestar SC 08/09 Red
Forward Talia Mayrosh Renegades SC 08 Parker
**Not enough information received to post a complete 4-4-2 Best XI
     

14U Girls

   
Goalkeeper Fiona Padalino Lonestar SC 07 Elite South 
Defender Megan Gerold  Lonestar SC 07 Elite South
Defender Landry Warren  Solar 07 Byars White 
Midfielder Kennedy Kaiser Capital City SC 07 Sky North
Midfielder Madison Tsao  D'Feeters Kicks SC 07 Vielma White
Midfielder Meesha Akbar  Lonestar SC 07 Elite North
Forward Niyah Gee FC Dallas ETX 07 Premier
Forward Camryn Fletcher  Solar 07 Byars White 
Forward Madison Patterson  Solar 07 Byars White 
**Not enough information received to post a complete 4-4-2 Best XI
     

15U Girls

   
Goalkeeper Aubrey Tipton BVB Academy Texas 06 Premier
Defender Avery Mills Houston Dynamo/Dash Woodlands 06 PA
Defender Piper Rossman Solar East 06 Reese
Defender Jilliana Reese Solar East 06 Reese
Defender Sawyer Kohutek Texas Spirit 06 Monk
Midfielder Madison Herrera FC Westlake 06 SA
Midfielder Layla Rangel  FC Westlake 06 SA
Midfielder Sofia Almanza Impact FC 06G Bertelsen
Midfielder Lillie Archer  Texas Spirit 06 Monk
Forward Brooklyn Floyd  FC Westlake 06 SA
Forward Meredith Hammer Impact FC 06G Bertelsen
     

16U Girls

   
Goalkeeper Reagan Hudnall FC Dallas 05 West
Defender Casey Storer FC Dallas 05 West
Defender Emily Poste Georgetown SA Force FC 05 White
Defender Emily Munoz Sparta FC 05
Defender Danielle Aitken Sting SC 05 Roach
Midfielder Ella Anderson CP FC Dallas 05 North Blue
Midfielder Kimberly Salazar Georgetown SA Force FC 05 White
Midfielder Madilyn Harrison  Lions FC Lady Lions 05 Red
Midfielder Miriam Orozco Sting SC 05 Roach
Forward Kaitlyn Bautista Sting SC 05 Roach
Forward Carson Glenn Sting SC 05 Roach
     

17U Girls

   
Goalkeeper Rebecca Partyka Houston Dash West 04 PA
Defender Laila Cook D'Feeters Kicks SC 04 Rangria
Defender Mackenzie Allen Forza Sports Academy 04 Black
Defender Harper Saxon  Sparta FC 04
Defender Abigail Kone Surf SC 04
Midfielder Summer Brown  Dallas Texans 04 Central
Midfielder Maiya Haliburton  FC Dallas 04 North Black
Midfielder Alexa Huerta Forza Sports Academy 04 Black
Midfielder Graycen Rasmussen Sparta FC 04
Forward Sanya Mitchell  Dallas Texans 04 Central
Forward Kirin Chacchia FC Dallas 04 North Black
     

18U Girls

   
Goalkeeper Taylor sanderson Houston Dash South 03 PA
Defender Viviana Ruiz Houston Dash South 03 PA
Defender Makayla Tamasaka NB Ajax 03
Defender Kayla Yancey  Sparta FC 03
Defender Madeline Day Sparta FC 03
Midfielder Leslie Guereca Americas FC 03
Midfielder Camden Chance Houston Dash South 03 PA
Midfielder Elissa Griffin Shamrock Rovers FC 03
Midfielder Victoria Sibounheuang Shamrock Rovers FC 03
Forward Emilie Rompel NB Ajax 03
Forward Jordan Donisi Shamrock Rovers FC 03
     

19U Girls

   
** Not enough information received to post a Best XI in this age group
Related Topics: US Youth Soccer